Vijesti / Ozdravljenje

ETERIČNA ULJA

Aromaterapija

Aromaterapija
Podijeli
FacebookGoogle plusLinkedInStumbleuponTwitter

FOTOGRAFIJA: SALON-VIKTORIJA.HR

Chrissie Willdwood "Aromaterapija"24.8.2015

Eterična ulja su dobivena primitivnom destilacijom iz biljaka, cijeđenjem iz cvjetova i namakanjem aromatičnog bilja u ulju. Koriste se za dobivanje parfema, balzamiranje i liječenje.

Aromaterapija je slojevito umijeće iscjeljivanja koje koristi eterična ulja aromatičnih biljaka i drveća, kako bi očuvalo zdravlje tijela i smirenost uma. Iako je naziv aromaterapija prvi put 1937. godine upotrijebio francuski znanstvenik, kozmetičar Rene-Mauricea Gattefossé, koji je u svojim istraživanjima otkrio kako hlapivi ekstrakti destilirani iz nekih aromatičnih biljaka imaju iznimno jak učinak, kako na kožu tako i na cjelokupni organizam, pravi korijeni aromaterapije sežu daleko u prošlost.

Egipćani su upotrebljavali eterična ulja dobivena primitivnom destilacijom iz biljaka, cijeđenjem iz cvjetova i namakanjem aromatičnog bilja u ulju, koje su koristili za dobijanje parfema, liječenje raznih bolesti i za balzamiranje pokojnika. Eterična ulja su za parfeme i za liječenje upotrebljavali i Grci i Rimljani, a u staroj Kini su se eterična ulja koristila zajedno s akupunkturom i masažom za liječenje mnogih bolesti. Perzijski fizičar Avicena je u 11. stoljeću toliko usavršio metodu destilacije da se od tada stroj za destilaciju nije gotovo uopće mijenjao.

FOTOGRAFIJA: LOG.SIK.SI

Eterična ulja, znana također i kao esencije i hlapljiva ulja, izrazito su mirisni tekući sastojci aromatičnih biljaka, drveća i trava. Eterična ulja se mogu nalaziti u različitim djelovima biljke: u laticama (ruža), lišću (eukaliptus), korijenju (vetiver), kori (cimet), neživom dijelu srčike (sandal), citrusnoj kori (limun), sjemenkama (kim), rizomima (valerijana), lukovici (češnjak), nadzemnim ili vršnim djelovima biljke (mažuran), te u smoli (boswellia), a možemo ih pronaći i u više različitih djelova biljke. Eterična ulja su visoko koncentrirane supstancije, te se rijetko koriste u izvornom, nerazrijeđenom obliku, premda se određene esencije kao što su lavanda i čajevac koriste nerazrijeđene kao antiseptici.

POVEZANI ČLANCI

OSTALI ČLANCI

Proljetni umor

OZDRAVLJENJE

Proljetni umor

Bolujete li od proljetnog umora? Najlakše se boriti – pravilnim namirnicama. Vratite energiju uspješno uz pomoć hrane!

Namjene ljekovitog bilja

OZDRAVLJENJE

Namjene ljekovitog bilja

Bilje ublažava simptome mnogih fizičkih i mentalnih bolesti, no s njihovom pripremom treba biti vrlo oprezan. Možete ga piti u čaju, raditi tinkture, obloge ili kupke. Pročitajte naše savjete i liječite svoje tegobe na prirodan način.

Yang style

TAI CHI CHUAN

Yang style

Danas najpopularniji stil taijiquana, osnovao je Yang Lu-chan (1799-1872). Čuvši za vještinu majstora Chen Chang-xin iz sela Chenjiagou, Yang Lu-chan zaputio se u selo da bi postao njegov učenik.

STARIJI ČLANCI

NAJNOVIJA AŽURIRANJA FORUMA

POPULARNI ČLANCI

Registrujte se