Vijesti / Ozdravljenje

RELAKSACIJA

Primjena eteričnih ulja

Primjena eteričnih ulja
Podijeli
FacebookGoogle plusLinkedInStumbleuponTwitter

FOTOGRAFIJA: EMBRACECANDLES.COM

Chrissie Willdwood "Aromaterapija"8.5.2016

Samomasaža nema jednak učinak kao dobra aromaterapijska masaža jer se ne možete toliko opustiti da posve odlutate, niti možete bez teškoća dohvatiti sve djelove tijela. No, bez obzira na to, ako vas nema tko izmasirati, ili si ne možete priuštiti profesionalni tretman,...

No, bez obzira na to, ako vas nema tko izmasirati, ili si ne možete priuštiti profesionalni tretman, samomasaža aromatičnim uljima može biti predivna samonjega. Odaberite eterična ulja s određenim iscjeljujućim djelovanjem, te brzinu masažnih pokreta prilagodite svojim potrebama.

Aromatske maske za lice normaliziraju kožu, potiču cirkulaciju, napinju kožu i daju joj potrebnu vlažnost. iako se mogu nanositi nakon uobičajenog čišćenja, mnogo je bolje staviti ih nakon mirisne kupke, parne kupelji za lice ili toplih obloga dok je koža još vlažna i topla. Masku ostaviti da djeluje 10-ak minuta i nakon toga isprati je s vodom. Postoji veliki broj gotovih aromatskih maski na tržištu, a možete se poigrati i sami kod kuće kombinirajući glinu, med ili jogurt s nekim od baznih ulja i nekoliko kapi eteričnog ulja poput čajevca ili lavande koji su dobri antiseptici.

Tonici za kožu su jednostavni za spravljanje jer su obična mješavina destilirane vode, jabučnog octa i nekoliko kapi eteričnog ulja. U bočicu od 100 ml stavite jednu čajnu žličicu jabučnog octa, dodajte 6 kapi eteričnog ulja ili mješavine eteričnih ulja, ovisno o tipu kože, ulijte do vrha destiliranu vodu. Mješavinu ostavite da odstoji 24 sata i nakon toga procjedite. Jabučni ocat se stavlja u mješavinu jer obnavlja prirodnu kiselost kože. Ako u mješavinu želite dodati ružinu vodicu ili vodicu narančinog cvijeta, pripazite da one budu prirodni proizvod, bez sintetskih dodataka. Tonik nanesite nakon umivanja kako bi okrijepio i oživio kožu.

FOTOGRAFIJA: WHATWOMANNEEDS.COM

Ulja za kosu i vlasište - Odaberite eterična ulja koja odgovaraju vašoj kosi i vlasištu, te dodajte 20 kapi tog ulja u 50 ml baznog ulja. Umasirajte ulje u mokru kosu i tjeme, zatim omotajte glavu ručnikom i ostavite mješavinu da stoji pola sata prije nego je isperete šamponom.

Aromatične kupke - Eterična ulja mogu se dodavati kupkama zbog užitka, da se omogući miran san, ublaže problemi s kožom, olakša mišićna ili druga napetost ili poboljša raspoloženje. Eterična ulja dodajte u vruću ili toplu vodu nakon što napunite kadu da ne bi ishlapljela, a možete ih pomiješati s malo meda ili jabučnog octa prije dodavanja, a ako imate izrazito suhu kožu dobro je dodati i malo baznog ulja. Kupke traju od 15-20 min. i dobro ih je raditi neposredno prije spavanja.

Kupke za stopala i ruke koriste se kako bi odagnale zimnicu i reumatične bolove, pretjerano znojenje, gljivične bolesti stopala, te ostale kožne tegobe ruku i stopala, ili jednostavno zbog užitka. Kupka za noge na kraju radnog dana može biti isto toliko djelotvorna kao i uranjanje u kadu, a pomaže i protiv glavobolje. Poprskajte 5-6 kapi odgovarajućeg eteričnog ulja u lavor tople vode. Možete razrijediti ulje u nekoliko žlica meda ili jabučnog octa. Namačite stopala ili ruke desetak minuta. Dobro ih osušite i u kožu umasirajte nekoliko kapi istog eteričnog ulja.

Sauna može biti izvanredan način regeneracije, stimuliranja i čišćenja organizma od svih otpadnih tvari nakupljenih usred stresa, loše prehrane i zagađenog zraka ako se kombinira s mješavinom omiljenih etričnih ulja. Najpogodnija ulja za saunu su ona koja brzo hlape, osvježavajuća su i dobro djeluju na respiratorni sustav, kao što su eukaliptus, limun, čajevac, paprena metvica i bor. U sauni se eterična ulja ne smiju upotrebljavati u jakoj koncentraciji. Dodaje se samo dvije kapi eteričnog ulja na 600 ml vode.

Oblozi djelotvorno ublažavaju mišićnu bol, uganuća i modrice, koriste se protiv boli općenito i kod tegoba s unutarnjim organima. Ipak, važno je znati kad staviti hladan, a kad topli oblog. Topli oblog koristi se za starije ozljede, upalu mišića, zubobolju, menstruacijske tegobe, ciste, plikove i apsces. Hladni oblog koristi se za svježe ozljede kao što su uganuća, modrice, otekline i upale, protiv glavobolje i groznice. Da biste napravili oblog, dodajte oko 6 kapi eteričnog ulja u 500ml vode, stavite mali ručnik ili komad pamučne tkanine u tu vodu, istisnite višak tekućine i stavite na dio tijela koji treba tretirati. Ponovite postupak dok tegobe ne nestanu.

FOTOGRAFIJA: NEWHEALTHADVISOR.COM

Tekućine za grgljanje i ispiranje usta - tekućine za grgljanje koje sadrže ulja, kao što su sandal i limun, liječe upale grla, dok će tekućine za ispiranje usta s eteričnim uljima paprene metvice, korijandera i komorača osvježiti dah i uništiti štetne bakterije. Najjednostavniji način za spravljanje tekućine za grgljanje i ispiranje usta je dodati jednu kap eteričnog ulja u čašicu u kojoj se nalaze dvije čajne žlice jabučnog octa, dobro promiješajte da se ulje rasprši, te dopunite čašu toplom vodom.

Inhalacija je metoda za ublažavanje prehlada i simptoma gripe, sinusitisa, kašlja, katara, peludne groznice i drugih dišnih tegoba. Također možemo poboljšati pamćenje i popraviti raspoloženje. Izvodi se nad vrućom, gotovo proključalom, vodom u koju ukapamo nekoliko kapi eteričnog ulja. Količina uvelike ovisi o jakosti eteričnog ulja (na primjer eterična ulja kao što su paprena metvica i čajevac su izrazito jaka i ostavit će vas bez daha ako ih dodate u prevelikoj količini). Za brzo olakšanje nekih tegoba (glavobolja, stres, problem s dišnim organima) može se na maramicu nakapati nekoliko kapi ulja ili mješavine i nekoliko puta udahnuti.

Osvježavanje zraka se može upotrijebiti za pročišćavanje zraka kad je u blizini netko tko ima zaraznu bolest, može pročistiti kuhinjske mirise, miris duhana, rastjerati kukce, te poboljšati raspoloženje. Vrlo popularan način osvježavanja zraka je primjena mirisnih lampi u kojima toplina svijećica zagrijava posudicu s mješavinom eteričnih ulja i vode, što dovodi do isparavanja ulja i raspršivanja u zraku. Postoji i suvremena zamjena u obliku električnih grijača, a u novije vrijeme sve su popularniji, iako jako skupi, aroma ventilatori u kojima mala crpka za hladni zrak otpuhuje sitne kapi eteričnih ulja u atmosferu. Ovisno o veličini prostora i jačini mirisa, za osvježivače trebamo 4 - 10 kapi eteričnog ulja.

Aromatični balzami koriste se za razne tegobe, posjekotine, ogrebotine, ubode kukaca, gljivične bolesti stopala, herpese i ozebline. Jednostavno prepravite 30g bezmirisne kupljene kreme (po mogućnosti na prirodnoj bazi) tako da u nju dodate do 20 kapi eteričnog ulja.

POVEZANI ČLANCI

OSTALI ČLANCI

Proljetni umor

OZDRAVLJENJE

Proljetni umor

Bolujete li od proljetnog umora? Najlakše se boriti – pravilnim namirnicama. Vratite energiju uspješno uz pomoć hrane!

Namjene ljekovitog bilja

OZDRAVLJENJE

Namjene ljekovitog bilja

Bilje ublažava simptome mnogih fizičkih i mentalnih bolesti, no s njihovom pripremom treba biti vrlo oprezan. Možete ga piti u čaju, raditi tinkture, obloge ili kupke. Pročitajte naše savjete i liječite svoje tegobe na prirodan način.

Yang style

TAI CHI CHUAN

Yang style

Danas najpopularniji stil taijiquana, osnovao je Yang Lu-chan (1799-1872). Čuvši za vještinu majstora Chen Chang-xin iz sela Chenjiagou, Yang Lu-chan zaputio se u selo da bi postao njegov učenik.

STARIJI ČLANCI

NAJNOVIJA AŽURIRANJA FORUMA

POPULARNI ČLANCI

Registrujte se