Vijesti / Ozdravljenje

NE ČUPAJTE BILJE

Sakupljanje i sušenje ljekovitog bilja

Sakupljanje i sušenje ljekovitog bilja
Podijeli
FacebookGoogle plusLinkedInStumbleuponTwitter

FOTOGRAFIJA: ALTERTV.ORG

Enciklopedija ALTERNATIVNE MEDICINE, Maria Treben "Zdravlje iz Božje ljekarne"24.8.2015

Najbolje rezultate u liječenju postižemo sa svježe ubranim biljem, što je za uspjeh u liječenju teških oboljenja neophodno potrebno. Svježe bilje...

Osnovna pretpostavka za sakupljanje je poznavanje ljekovitog bilja. Poznajemo li ga, jasno je da ćemo ljekovito bilje sakupljati u pravo vrijeme, na pravom mjestu, pravu vrstu i na pravilan način. Iskustvo je pokazalo da najbolje rezultate u liječenju postižemo sa svježe ubranim biljem, što je za uspjeh u liječenju teških oboljenja neophodno potrebno. Svježe bilje možemo sakupljati u rano proljeće, katkada već od kraja veljače pa sve do studenoga.

Poneko štoviše nalazimo čak i zimi, pod sniježnim pokrivačem ako smo zapamtili gdje mu je stanište (npr. rosopas obični). Za zimu valja osigurati zalihu suhoga bilja, ali ne preveliku. U tu svrhu ga sakupljamo u vrijeme kada ima najviše ljekovitih sastojaka. Pri tom pazite na sljedeću uputu: berite samo zdravo, čisto bilje, bez nametnika! Bilje sakupljajte za sunčanih dana kada je ono suho i kada nema rose. Ne sakupljajte ga na poljima gnojenim umjetnim gnojivom, livadama, na obalama nečistih, zagađenih voda, na željezničkim nasipima ili u blizini jako prometnih cesta, autoputeva i industrijskih postrojenja.

Čuvajte prirodu (ne čupajte bilje zajedno s korijenjem, jer tako nanosite štetu). Pri sakupljanju, cvjetove i lišće ne valja pritiskati, kao ni upotrebljavati plastične vrećice ili torbe. Bilje se u njima znoji i kasnije u sušenju pocrni.

FOTOGRAFIJA: CUVARKUCA.HR

Prije sušenja biljke ne peremo, ali ih sitno narežemo. Sakupljeno bilje rasprostremo na platno ili neštampani papir i što prije osušimo u sjeni ili u zračnim, toplim prostorijama (potkrovlje). Korijenje, kore ili jako sočne dijelove često sušimo i uz pomoć umjetnog izvora topline. Pri tom temperatura ne smije prijeći 35° C. Dobro oprano korijenje, bijelu imelu i vrbovicu najbolje je narezati prije sušenja.

Samo dobro osušeno bilje možemo sačuvati za zimu. Za to su najpodesnije staklenke ili zatvorene kartonske kutije. Izbjegavajte plastične i metalne posude! Bilje valja zaštititi od svjetla. Opskrbite se samo za jednu zimu! Bilje s vremenom izgubi svoju ljekovitu moć. Svaka nam godina daruje novi biljni blagoslov.

POVEZANI ČLANCI

OSTALI ČLANCI

Proljetni umor

OZDRAVLJENJE

Proljetni umor

Bolujete li od proljetnog umora? Najlakše se boriti – pravilnim namirnicama. Vratite energiju uspješno uz pomoć hrane!

Namjene ljekovitog bilja

OZDRAVLJENJE

Namjene ljekovitog bilja

Bilje ublažava simptome mnogih fizičkih i mentalnih bolesti, no s njihovom pripremom treba biti vrlo oprezan. Možete ga piti u čaju, raditi tinkture, obloge ili kupke. Pročitajte naše savjete i liječite svoje tegobe na prirodan način.

Yang style

TAI CHI CHUAN

Yang style

Danas najpopularniji stil taijiquana, osnovao je Yang Lu-chan (1799-1872). Čuvši za vještinu majstora Chen Chang-xin iz sela Chenjiagou, Yang Lu-chan zaputio se u selo da bi postao njegov učenik.

STARIJI ČLANCI

NAJNOVIJA AŽURIRANJA FORUMA

POPULARNI ČLANCI

Registrujte se